İnsanları ve yükleri bir yapının bir katından diğerine ya da yüksek yerlere çıkarıp indiren, elektrik ile işleyen araçlardır.

Asansörlerin sabit bir ücreti yoktur. Asansör yapılacak olan binanın ve asansörlerin özelliklerine göre fiyatları değişir. Binanın sınıfı, asansörün kapasitesi, asansörün hızı, kapı tipi, dekorasyonu vb. gibi durumlara göre fiyatlandırması değişebilmektedir.

Bu durum asansörün kaçıncı sınıf olduğu, asansörün konuta mı yoksa konut dışında bir yere mi monte edileceği, kaç kg yükte olacağı, hızının ne kadar olacağı gibi durumlara bağlı olarak değişmektedir.

Proje sırasında binanın kullanım alanı ve kat sayısına uygun şekilde asansör trafik hesabının yapılması lazım. Bu hesaba uygun bir asansör projesi çizildikten sonra işlem de netleşmiş olur. Avan projeler asansör firmaları ya da elektrik ve mekanik proje büroları tarafından, asansör konusunda yetkili SMM belgesine sahip olan bir mühendis tarafından çizim yapılmalıdır. Bu şekilde ihtiyacınızı karşılayabilecek asansör sayısı ile asansör özelliklerini de belirlemiş olursunuz.

Kümbet betonunun makine dairesi tabanının yüksekliği konusunda bir standart yoktur. Burada doğru olan referans makine dairesi tabanı değildir. Asansörün çıktığı en son katın zemin kotundan itibaren 3700 mm olması zorunludur. Bu yüzden projenizin kat yüksekliğine bağlı olarak değişir diyebiliriz. Tabi farklı hız ve kapasitede olan asansörler için bu mesafe değişebilir.

Standarda uygun olarak en az 1400 mm olması gerekir. Tabi yine de hız ve kapasiteye göre değişmektedir. Ev tipi asansörlerde özel sistemler sebebi ile 200 mm de dahi çözüm üretilebilir. Ancak bu özel çözümler için asansör firması ya da servisi ile iletişime geçmeniz gerekir.

Önce kaba inşaatın bitmesi gerekir. Kaba inşaat bittiğinde sıva başladığında asansör firması ile anlaşma yapmanız gerekir. Asansör montajı yapılmazsa eğer; sahanlıklarda asansör kapısı kenarlarının sıva ve kaplama işleri yürümez. Bu durum ise iş akışını yavaşlatır.

Asansörün tamamlanması sözleşme süresine göre ortalama 3 aydır. Asansörün inşatta montajı basittir. Ancak fabrikalarda imalat ve tedarik süreci daha fazladır. Asansörün bitmesi genelde binanın bitmesi ile doğru orantılıdır. Kapı kenar tadilatları, sahanlıkların kaplaması gibi işlemler yapılmazsa eğer asansör montajı da sonlandırılamaz. Asansör firmaları genelde binadan en son çıkan firmalar olmalıdır. İnce temizlik uygulamaları yapılırken de asansörün son ayarları ile temizlikleri yapılmalıdır.

Monte edilip ruhsat alındıktan sonra asansör servise verildiği zaman garanti süresi de başlar. Ruhsat alımı ve servise veriliş süresi arasındaki zaman uzunca bir süre de olabilir. Bu süre içinde asansör kesinlikle çalıştırılmaz. Binada yönetim oluşturularak bakım sözleşmesi imzalandığı zaman son bir temizleme ve ayarlar yapılır. Ardından bina yönetimi de asansör teslim edildiği andan itibaren garantisi başlar.

Şantiye elektriği ile asansör çalıştırılır ancak riski vardır. Şantiye elektriği ile kullanım sırasında meydana gelen arızalar garantiye kapsamındadır. Ayrıca kullanıma açan kişinin de sorumluluğu altındadır. Yasal olarak elektrik dağıtım şirketinden elektrik bağlanmadan asansörün çalıştırılması kesinlikle yasaktır.

Anlaşma sonrası röleve alınmasına müteakip proje çizilir. Önce ray kapılar monte edilir. Makine dairesi inşaat işleri sona ermişse eğer makine motor montajı yapılır. İşlem sonrası kaba inşaat ve tadilat işlerinin yapılması adına montaj işlemi durdurularak ara verilir. Ardından kapı kenar tadilatları ve sahanlık döşemeleri biter bitmez ince işler denilen kabin tablo tesisatı ve diğer işlemler yapılır.